loader

מחפשים את המילים הנכונות? איך לדבר עם אדם קרוב לגבי התחלת תהליך הרזייה

איך לפתוח שיחה על בעיית משקל עם מישהו קרוב? אנחנו מציעים מספר דרכים בטוחות להתמודדות בנושא רגיש זה. מאמר מערכת | 22.02.2017

לפני כשלושה חודשים דלית  שמעה מחברה, חמש מילים ששינו את חייה:
"
את באמת צריכה לרדת במשקל".  המסר הגיע משירלי, חברה לעבודה שהזמינה אותה לארוחת ערב כדי להגיד לה את מה שאף אחד אחר לא העז להגיד אבל כולם חשבו.
שירלי פתחה בכך שאמרה לדלית:" את חייבת להיות בריאה עבור התאומים שלך בני החמש, ואת צריכה להיות בריאה עבור עצמך". 
התגובה הראשונה של דלית הייתה לפרוץ בבכי, אבל לא בגלל שרגשותיה נפגעו, להיפך היא בכתה מכך שלמישהו היה מספיק אכפת כדי לומר לה זאת
ובנוסף,  שירלי הציעה לדלית רעיונות לאימוץ אורח חיים בריא יותר ואכן כיום – עשרה חודשים מאוחר יותר דלית רזתה כבר בצורה ניכרת.

גם אתם מכירים בוודאי אנשים בסביבתכם הקרובה שנאבקים בעודף משקל ואתם מוצאים עצמכם מקווים שתוכלו להגיד או לעשות משהו כדי לעזור להם
החדשות הטובות הן שאתם יכולים, אבל עם כמה מגבלות.
קודם כל: אי אפשר לדבר עם בעיית משקל עם כל אחד, למשל לא כדאי לפנות בנושא זה: לזרים שאתם פוגשים בסופר, שכנים חדשים או הבוס שלכם
"
פנו רק לאנשים איתם יש לכם קשר קרוב ואישי וברור שאתם פונים אליהם מתוך אהבה ודאגה" אומרת ג'נט לובגרוס פסיכולוגית קלינית מווירג'יניה.
"
המוטיבציה שלכם להתערבות, אמורה לנבוע מדאגה לאיכות החיים של האדם הקרוב לכם". כשמגיעים לבחירת המילים הנכונה הכלל של "מידה אחת המתאימה לכולם" לא תופס במקרה הזה.
עם ההורים אפשר להיות יותר גלויים, עם חברים כדאי להשתמש בטכניקת שיקוף ולחזור ולשקף את מה שהם אומרים,  עם ילדים יש להיות עדינים וזהירים
מרגישים זקוקים להדרכה בעניין?
קראו את הדיאלוגים לדוגמה שהכנו עבורכם, הם יאפשרו לכם  לצלוח בזהירות את מסלול המכשולים הזה.

איך לדבר עם בן הזוג?  

מצד אחד האינטימיות ביניכם מאפשרת פתיחה נוחה לשיחה מסוג זה, מצד שני זה הופך את הסיטואציה לרגישה כי  יש הרבה מה להפסיד אם בן הזוג יפגע
נסו להבהיר שמה שמניע אתכם היא הדאגה לבריאותו של בן הזוג ולא המראה שלו או שלה. אל תגידו שאתם כבר לא מוצאים אותם מושכים או שאתם נבוכים מאיך שהם נראים גם אם זה נכון במידה מסוימת. השתדלו להבהיר בצורה עדינה ואוהבת שאתם מודאגים מההשלכות הבריאותיות של עודף המשקל וכמובן להבהיר שאתם מוכנים לתמוך בהם בכל דרך אפשרית.
דוגמה לדיאלוג כזה:
את/ה אומר/ת: "חמוד שלי, אתה יודע שאני אוהבת אותך ואני רוצה אותך בסביבה לעוד הרבה זמן. אני מודאגת מרמת הסוכר/כולסטרול/ לחץ דם. אני מוכנה לעזור, נוכל לעבור את זה יחד".
בן הזוג שלך: "אני מעריך את הדאגה שלך, אבל אני נורא עסוק עכשיו בעבודה, זה לא זמן טוב בשבילי".
את/ה" "אני לא בטוחה שיש זמן מתאים, אבל אני מוכנה לעזור, להכין אוכל מתאים לך לעבודה, לאכול יותר בבית ופחות בחוץ, לצאת לטיולי אופניים בשבת, אולי ננסה בשבת הבאה ונראה איך נתקדם משם?".


איך לדבר עם ההורים?

ביחסים עם ההורים קיימת בדרך כלל מידה כזו של אינטימיות שמאפשרת לנו להיות ישירים יותר, עם זאת ההורים הם אלו שבדרך כלל רגילים לדאוג לנו כך שיש להיות רגישים לא להישמע שתלטניים. הציגו בפני ההורים את דאגתכם אך תנו להם להחליט כיצד לדאוג לירידה במשקל, עם זאת הדגישו את העובדה שתשמחו להעניק להם את כל התמיכה לה יזדקקו.
הציעו דרכים לעזרה: ללכת מספר פעמים בשבוע יחד, להכין ארוחות משפחתיות בריאות יותר,  לפניכם הצעה כיצד להתחיל בשיחה כזאת:

את: אמא, אני מודאגת מהמשקל שלך, ומההשפעתו על הבריאות שלך"
אמך יכולה לומר: "הו, מותק, אני יהיה בסדר. את יודעת שאני מתמודדת עם המשקל שלי במשך כל חיי".
את: "אולי תספרי לי מה את עושה בעניין, נוכל לחשוב יחד על פתרון אחר, שיביא לשינוי לתמיד ולא משהו זמני".

איך לדבר עם חבר/ה טובה?

כשמדובר בחבר או חברה טובים הנושא מן הסתם כבר עלה בשיחות ביניכם, אם זאת עדיין צריכים להיות עדינים בנושא,  ועדיף לחכות שחברתך תעלה את הנושא בעצמה
כך תמנעו מלהיות אלו המעלים א6ת הנושא בעצמכם אך תוכלו להציע תמיכה,  אולי תציעו ללכת יחד למכון כושר, במידה ואתם אוכלים יחד בחוץ תוותרי על הקינוח המפתה שחשבת להזמין ועוד.

חברתך יכולה לומר: "וואו, ראית איך הבטן שלי נראית בתמונה מהבר מצווה?" 
את: "נראה שזה מטריד אותך, רוצה לדבר על זה?"
חברתך: "מה יש לדבר על זה? את יודעת שאני שונאת להיות שמנה, אבל אני שונאת יותר להיות בדיאטה, אני מתה על עוגת הגבינה פה".
את:" אני יודעת, את זוכרת שאמרת שאת רוצה לרקוד ריקודי בטן, בואי נלך יחד, בדיוק פתחו חוג חדש".

מה לא להגיד?


אל... תעירו הערות על ההופעה החיצונית בשום מצב. בלי משפטים כמו "את/ה נראה נורא".
אל... תאשימו, המנעו מהערות מהסוג "אם לא היית אוכל את כל העוגה..."
אל... תעלו ענייני משקל כשאתם מתווכחים על משהו אחר, "ואתה אפילו לא מסוגל לרדת במשקל או לדאוג לעצמך" זה יביא אתכם למקום שלא הייתם רוצים להגיע אליו.
אל... תהפכו זאת לשיחה על הצרכים שלכם, "איך אני יכול/ה להימשך אליך כשאת/ה נראה ככה?" גם כאן תגיעו למקומות שלא אליהם התכוונתם להגיע.


איך לדבר עם אחים:


 
אם אחים זה אף פעם לא פשוט, אתם אמנם חולקים קרובי משפחה שונים ומשונים, זיכרונות ילדות, וגנים משותפים, אך  יכול להיות שאתם חולקים גם היסטוריה של יריבות ,קנאה ותחרות ואתם לא רוצים לפגוע
מצד שני יכול להיות שהבעיה היא משפחתית ומשותפת, וכך אתם יכולים להעלות את הנושא תוך שימת דגש על כך שאתם מבינים בדיוק את הבעיה וההתמודדות איתה.

אתה: "שמת לב שלכל האנשים במשפחה שלנו יש נטייה לעלייה במשקל, אני מודאגת ממך, אתה רוצה לדבר על זה?"
אחיך יכול לומר:"זו גם בעיה אצלי, אבל פיתחתי כמה שיטות להתגבר על כך, אתה מכיר את הבולונז של אמא? אני מכין אותו עם עוף במקום בקר ומוסיף פחות שמן, נשבע לך שלא מרגישים בהבדל"
אתה: "באמת? מה עוד אתה עושה?".

כשמדברים עם ילדים בוגרים


כהורה, אתה מרגיש ודאי שזאת האחריות  שלך לפנות לילדך כשכיש לו בעיית משקל, גם אם הוא כבר גדול ,במיוחד כאשר אתה מודאג מההשפעות שיש לכך על הבריאות שלו
אבל היו מודעים לכך שאתם פוסעים בשטח רגיש במיוחד. אתם לא רוצים לפגוע בביטחון העצמי שלהם או להאשים אותם בזה שיש להם משקל עודף, גם פה הדגש צריך להיות על בריאות יותר מאשר על מראה.

בתך יכולה לומר:"הבעל שלי מעיר לי בזמן האחרון שהכול נראה קטן עלי, אני יודעת שהשמנתי, אני פשוט כל כך עייפה כל הזמן"
את: "אני יודעת שזה מציק לך, אם כמה שינויים קטנים תוכלי להרגיש ולהראות טוב יותר".
בתך: "אמא, את יודעת שאני מתמודדת עם המשקל שלי כבר שנים, לא משנה מה שאני עושה זה לא משתנה, הרמתי כבר ידיים".
את: "אני יכולה לעזור? גם אני דואגת לבריאות שלי יש דברים שנוכל לעשות יחד?"
בתך: "כמו מה?"
את: "טוב, את יודעת שנורית מתחתנת עוד מעט ואני רוצה להראות טוב בחתונה, אולי נלך מחר לקניות יחד ונתכנן ארוחה בריאה לשישי בערב ולכל השבוע , זו התחלה טובה, קבענו?".


מצד שני:


כאשר חבר או קרוב משפחה יוזם שיחה בנוגע לבעיית המשקל שלכם, עומדות לפניכם שתי אפשרויות: אתם יכולים לדחות זאת בעדינות "תודה על הדאגה, אבל ממש לא בא לי לדבר על זה  עכשיו". 
או שאתם יכולים להיעזר בו "תודה על הדאגה, אני באמת מחפשת שותף לצעדה בערב, אולי נלך יחד?".