loader

שומרי משקל מגייסת את ה-דנא שלנו לטובת ההרזיה

כל אחד מאתנו יכול ללמוד מהם המזונות שישפיעו בצורה הטובה ביותר על תהליך ההרזיה שלו, ומהי דרך הכושר היעילה ביותר בשבילו. המפתח טמון בבדיקת רוק פשוטה מערכת שומרי משקל | 09.03.2017

לפני זמן מה כונסו מדריכות הקבוצות של "שומרי משקל" להרצאה פוקחת עיניים. מי שזימנה אותן בדחיפות הייתה טופז דרזנר, הדיאטנית הראשית של החברה. הסקרנות הייתה רבה, שכן השמועות שקדמו למפגש דיברו על פריצת דרך מדעית בתחום ההרזיה, ומי אם לא הן השתוקקו להיות הראשונות לשמוע את הבשורה.

דרזנר חשפה בהתרגשות את קיומה של בדיקה גנטית חדשה, שהופכת את התזונה למותאמת אישית. מחקר קנדי, שפורסם בכתב עת מקוון, מצא כי ייעוץ תזונתי אישי, שמבוסס על המבנה הגנטי של האדם, משפר את הרגלי האכילה, וזאת בניגוד לאסכולה הרווחת כיום של המלצה אחת שאמורה להתאים לכולם, כמו: "הימנעו מסוכרים והפחיתו בשומן הרווי".

 שורשי המחקר נעוצים בסוגיה שמעסיקה כמעט את כל מי שהיה אי פעם בדיאטה: מדוע אנשים מגיבים באופן שונה לאותו מזון? במילים אחרות, איך יתכן שאדם אחד יכול לזלול מאפים בלי חשבון מבלי לעלות במשקל, ואילו אדם אחר צריך לחשוש מכל ביס?

 חוץ מהמסקנה המבודחת שאין צדק בעולם, האמת היא שאין תזונה אחת שמתאימה לכולם וגם אין סוג מזון שמתאים לכולם. "הרבה פעמים אני שומעת מנשים שדווקא כשהן אוכלות בשר, גבינה צהובה וביצים, הן מרזות יותר מאשר כשהן על תפריט כריכים", מספרת דרזנר.

למה זה קורה?

"יש אנשים עם רגישות גבוהה לשומנים ויש בעלי רגישות נמוכה. על כל אחד השומן ישפיע באופן אחר, הן מבחינה בריאותית והן מבחינת המשקל. המרזות האלה הן כנראה בעלות רגישות נמוכה לשומן רווי ובעלות רגישות גבוהה לפחמימות. את זה אפשר ללמוד מהמבנה הגנטי של כל אחת".

 "בשומרי משקל" מבינים שאותו סוג מזון משפיע באופן שונה על הגוף, ובהתאם לכך נבנתה נוסחת הנקודות המשקללת את אבות המזון בכל אחד ממרכיבי האוכל ומעניקה לו ניקוד. כל מרזה יודע לבחור את המזונות שיסתכמו בתקציב הנקודות היומי שלו, ויתאים להרגלי האכילה שלו, לסדר יומו ולטעמו האישי.

  

היום, יותר מאי פעם, ברור לנו שכל אחד מגיב אחרת למזונות השונים ולדיאטות השונות, ומה שעזר לאחד, לא בהכרח יעזור לאחר. מזונות מסוימים יגרמו לשובע מהיר אצל אחד בעוד אצל האחר לא ירגיעו את הקרייבינג.

"אז איך אני יכולה לדעת מה יותר מתאים לי?", תהתה אחת המדריכות.

"קיים היום ידע לגבי הקשר שבין המטען הגנטי של האדם לתגובת גופו לסוגים שונים של מזון.  זה מאפשר להמליץ על תזונה המתאימה לכל אחד באופן אישי, ובכך למנוע השמנה ולשפר את הבריאות. זה כבר הוכח גם בתחום הכושר: ספורטאים שהתאמנו על פי תכנית המותאמת לנתונים הגנטיים שלהם, השיגו ביצועים גבוהים כמעט פי שלושה מספורטאים אשר התאמנו על פי תכניות שאינן מותאמות לפרופיל הגנטי שלהם".

הבדיקה מתאימה לכולם: גם לאלה שרוצים לזרז את תהליך הירידה במשקל וגם לאלה שנמצאים כבר במשקל הכבוד, אך רוצים לוודא שמה שהם אוכלים מתאים להם גם ברמה הבריאותית. דרזנר: "פגשתי לקוחה, שנמצאת במשקל כבוד כבר שנתיים, והיא עשתה את הבדיקה כדי לברר אם העובדה שהיא לא נוטלת תוספי מזון אינה פוגמת בבריאותה. המרזים שלנו יודעים שכדאי להם לשלב פעילות גופנית עם תהליך ההרזיה. הבדיקה מכוונת אותם לאיזה סוג פעילות מומלץ להם לעשות בהתחשב בנתוניהם האישיים".

"אז בדיקה דנ"א אחת יכולה לגרום לי לשינוי לכל החיים?",  שאלה אחת המדריכות בספקנות.

"כן", ענתה דרזנר בנחרצות. "באמצעות הבדיקה אנחנו יכולים לזהות את הנטייה הגנטית שלך לפעילות גופנית, וגם לדעת לדייק את האכילה האידיאלית עבורך. כלומר, נדע מה הדרישות התזונתיות האישיות שלך, שמבוססות על הגנטיקה שלך". 

הבדיקה מוצעת מעכשיו ללקוחות "שומרי משקל" באמצעות המדריכות וחברת  DANOVA DNA

. הדגימה נשלחת למעבדה באנגליה ותוצאותיה מציגות את המידע המדעי העדכני והאמין ביותר על הקשר שבין גנטיקה לתזונה ולאימון גופני.

"באיזו תדירות צריך לעשות את הבדיקה הזאת?", הקשתה אחת המדריכות.

"מבצעים את הבדיקה פעם אחת. תוצאות הבדיקה הן לכל החיים, והן לא משתנות", השיבה דרזנר.

"האם הבדיקה תגביל את המרזות שלנו לסוגי מזון מסוים?", שאלה מישהי מהקהל.

"לא, היא רק תדייק את הבחירות שלהן", הרגיעה דרזנר. "אנחנו בשומרי משקל מאמינים שמותר לאכול הכל ושצריך לעשות את הבחירות שמתאימות לך, ובגלל זה בדיקת ה-דנ"א נכונה כל כך ללקוחותינו. היא משתלבת עם האני מאמין שלנו ולוקחת אותו צעד אחד קדימה".

יצאנו לבדוק מה חושבות הלקוחות על החידוש. אחת הלקוחות הראשונות, שהבדיקה זירזה תהליך ההרזיה שלה, נושאת על גופה עודף משקל, שדבק בה בעקשנות החל מלידת בנה הראשון, לפני 16 שנים. דעתה תנוח רק אם תיפטר לפחות מעשרה קילוגרמים, אבל גם אם שבעה יתפוגגו להם תיגרם לה קורת רוח.

היא הייתה בין הראשונות בקבוצה שלה, שעשתה את הבדיקה הגנטית. "המדריכה סיפרה לנו שבאמצעות בדיקת רוק פשוטה נוכל לדעת מה הם המזונות שישפיעו בצורה הטובה ביותר על תהליך ההרזיה שלנו", היא מספרת. "אני מגיעה למפגשים באופן קבוע כבר שלושה חודשים, וירדתי שמונה קילו, שהם עשרה אחוז ממשקלי. יש לי עוד כברת דרך לעשות. לפני שומרי משקל ניסיתי כמעט כל דיאטה טרנדית, אבל הבנתי שאין קסמים ורק תהליך מסודר עם תמיכה קבוצתית יעזור לי להוריד במשקל – ולשמור עליו".

היא הזמינה את ערכת הבדיקה באמצעות מספר לחיצות על העכבר. לאחר קבלתה, ליקטה את ה-דנ"א של עצמה באמצעות דגימת רוק פשוטה. "חברות שלי שאלו אותי אם נטילת הדגימה כאבה", היא מחייכת. "אז ממש לא! זה כמו ניקוי אוזניים אחרי המקלחת".

 לאחר שסיימה לאסוף את הדגימה, הכניסה את המטוש למבחנה ואטמה אותה באמצעות הפקק. היא הכניסה את המבחנה, יחד עם טופס הסכמה, למעטפה, וזו נאספה על ידי שליח. כעבר שלושה שבועות, קיבלה במייל את הדו"ח שמסכם את תוצאות הבדיקה.

דרזנר, שקיבלה העתק מתוצאות הבדיקה, ביצעה הערכה של הנתונים של הלקוחה ושיקללה אותם עם בדיקות דם, משקל, גובה, גיל, מין, מצב בריאותי כללי וסגנון חיים -  לפני שהיא נתנה את ההמלצות התזונתיות שלה. דרזנר: "העובדה שיש בידי את התמונה הגנטית של הלקוחה מאפשרת לי לדייק את תמהיל המזונות האידיאלי עבורה, לפי הגנטיקה האישית שלה ובמסגרת תקציב הנקודות היומי האישי שלה, אותו קיבלה מהמדריכה בקבוצה של שומרי משקל".

דרזנר הכניסה שינויים בתפריט של אותה לקוחה. הלקוחה מדווחת: "הופתעתי לגלות שבארוחת הביניים עדיף שאני אוכל גבינה צהובה, שקדים ולא פרוסה עם גבינה לבנה, בגלל שאני יותר רגישה לפחמימות – ואילו הרגישות שלי לשומן היא נמוכה. בנוסף, עד עכשיו הייתי שותה ארבע חמש כוסות קפה ביום. על פי הבדיקה, הגוף שלי מפרק את הקפאין לאט ולכן עליי להפחית משמעותית את כמות הקפה במהלך היום. ידוע שחוסר שינה פוגע בקצב בירידה במשקל. אם לא אשתה קפה אחר הצהרים – אישן יותר טוב בלילה. הבדיקה חסכה לי זמן וכסף".

הכיצד?

 "העברתי שנים בניסיון להבין מה נכון לי, מה בריא לי, מה ירזה אותי. בזבזתי הרבה מאוד זמן וכסף על ניסוי וטעייה. היום קיימת הטכנולוגיה ויש את הידע שיכול לחסוך לי את הניסיונות ולספק תמונה מדויקת של הגוף שלי, שמאפשרת לי, אחת ולתמיד, לדעת מה הכי נכון ובריא לגוף שלי ושלי בלבד".

 

מה מרוויחים מדו"ח בדיקת ה-דנ"א?

  1. מידע חשוב על התזונה המומלצת ע"פ הגנטיקה האישית, מה שמאפשר להגיע בדרך נכונה ויעילה למשקל תקין ולשמור עליו לאורך זמן.
  2. לייעל את האימון הגופני על ידי ניצול מקסימלי של הזמן שהאדם מבלה בחדר הכושר או באימון במרחב הפתוח.

 

איך מזמינים את בדיקת ה-דנ"א ומה מקבלים?

  1. מחייגים 2480* או 03-5521112 ומציינים שאתם לקוחות שומרי משקל כדי לקבל מחיר מיוחד.
  2. מקבלים את הבדיקה באמצעות שליח מיוחד
  3. אוספים תאים מחלל הפה בעזרת מטוש סטרילי, שכלול בערכת הבדיקה.
  4. מקבלים תפריט מותאם באופן אישי ע"פ תוצאות הדוח מדיאטנית שומרי משקל.
  5. ממשיכים לרדת במשקל בצורה יעילה ומדויקת יותר וליהנות מהתמיכה הקבוצתית.